11.09. 2019

Program teplické hvězdárny na říjen 2019

Hvězdárna na Písečném vrchu je pro veřejnost otevřena každý pátek, sobotu a neděli. Kromě pravidelných denních a večerních pozorování nabízí i mimořádné akce - cyklus přednášek k aktuálním astronomickým tématům Setkání v první čtvrti, popularizační cykluS Café Nobel a další.

 

maxresdefault

PRAVIDELNÝ PROGRAM

 

DENNÍ POZOROVÁNÍ v SOBOTU a NEDĚLI od 13:00, 14:00, 15:00

Pozorování Slunce (sluneční skvrny, fakulová pole, protuberance). Při nepřízni počasí, tedy pokud není jasno, koná se v uvedené časy pouze náhradní program v kinosále hvězdárny (tento je zaměřený zejména na Slunce). Náhradní program je doplněný prohlídkou výstavy a dalekohledů.

VEČERNÍ POZOROVÁNÍ v PÁTEK a SOBOTU od 20:00, 21:00

Pozorování objektů večerní oblohy dalekohledem (planety Jupiter (do pol. měsíce), Saturn, Uran a Neptun, dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny, galaxie). Měsíc je možné pozorovat od 4. 10. do 19. 10. Pokud nebude jasno, koná se v uvedené časy pouze náhradní program v kinosále hvězdárny (tento je zaměřený zejména na aktuální oblohu). Náhradní program je doplněný prohlídkou výstavy a dalekohledů.

 

 

MIMOŘÁDNÉ AKCE       

 

4. 10. SETKÁNÍ V PRVNÍ ČTVRTI: Indický program Čandraján

V rámci Setkání v první čtvrti se vydáme do exotických dálav. Cyklus zajímavých přednášek na aktuální témata bude na teplické hvězdárně na Písečném vrchu pokračovat v pátek 4. 10. 2019 od 19:00 a přenese nás do indického kosmického střediska a misí Čandraján.

17. 10. CAFÉ NOBEL: Jak vzniklo hnědé uhlí

Co má společného Mostecká pánev a močály na jihovýchodě USA? Zjistíte na říjnovém Café Nobel, kde se uskuteční přednáška Ing. Karla Macha, Ph.D. Jak vznikalo hnědé uhlí v Mostecké pánvi aneb Současné močály jihovýchodní části USA. Další setkání se zajímavým tématem a zajímavou osobností vědy se koná ve čtvrtek 17. 10. 2019 od 18:00 na teplické hvězdárně na Písečném vrchu.© 2013 - 2019 Severočeská hvězdárna a planetárium Teplice, p. o.