Zákryty hvězd planetkami

K zákrytu hvězdy planetkou dochází tehdy, pokud planetka (též asteroid) při svém pohybu kolem Slunce přejde mezi pozorovatelem (tj. námi) a hvězdou. Tím hvězdu z pohledu pozorovatele zakryje a místo světla z hvězdy a planetky pozorujeme pouze světlo přicházející z planetky. Jelikož většina planetek jsou menší a slabě svítící tělesa, zpravidla dojde při zákrytu k výraznému poklesu jasnosti. Při pohledu na Zemi z vesmíru planetka vlastně vrhá na povrch Země svůj stín. Protože přesně známe rychlost pohybu planetky, můžeme z délky poklesu jasnosti hvězdy odvodit velikost planetky. Pokud se sejdou pozorování od několika pozorovatelů různě rozmístěných na zemském povrchu, můžeme dokonce určit i profil planetky, tedy její tvar při jejím momentálním natočení k Zemi, protože planetky většinou nemají tvar kulový, ale píše nepravidelný.

 Geometry of Asteroid Occultation_CZ

 

Přístrojové vybavení

Pozorováni od září 2014 provádíme novým dalekohledem Planewave CDK17, který je umístěn v jihovýchodní kopuli na nové paralaktické montáži 10micron GM3000 HPS posazené na nový pilíř vyrobený firmou Baader Planetarium. Díky tomu se významným způsobem zlepšila možnost pozorování zákrytů hvězd planetkami i dalších úkazů, zejména díky průměru hlavního zrcadla 43 cm a kvalitní optické soustavě typu modifikovaný Dall-Kirkham. Umožňuje nám to oproti minulosti sledovat zákryty mnohem slabších hvězd a zvýšila se výrazně i přesnost měření. Dalekohled má při světelnosti f/6,8 ohniskovou vzdálenost 2939 mm, kterou zpravidla zkracujeme reduktorem ohniska 0,66× na 1980 mm a dosahujeme tak světelnosti f/4,6.

dalekohled

Při pozorování používáme kameru Watec 910HX, což je velmi citlivá bezpečnostní televizní kamera, která je umístěna do ohniska dalekohledu. Úhlopříčka kamery má rozměr ½'' (půl palce), čip kamery má 752×582 pixelů (obrazových bodů), rozměr čipu je 6,46 × 4,83 mm a při použití reduktoru je zorné pole kamery 11,2' × 8,4(obloukových minut). Na šířku zobrazeného pole se tedy vejde např. asi 1/3 disku Měsíce. Obraz je přenášen do počítače v pozorovatelně, předtím je však do obrazu zakomponován vkladačem GPS signálu (výrobce AME model TIM-10) přesný světový čas každého snímku.

kamera Watec 910hx_rc

Vkladač AME Tim-10 Moon

kamera Watec na dalekohledu CDK17

Pro nahrání do počítače je nutné převést signál analogový na digitální, což zabezpečuje zařízení Pinnacle Studio MovieBox, k zaznamenání a uložení videa do AVI souboru pak používáme volně dostupný program VirtualDub.

 

Výsledky pozorování

Na následujících odkazech naleznete výsledky za jednotlivé roky: