Café Nobel: Smrt v přímém přenosu – unikátní důkaz ve fosilním záznamu

HVĚZDÁRNA NA PÍSEČNÉM VRCHU
Host: Richard Pokorný, paleontolog

Svět fosilií je pro nás úžasným, ale stále jen lehce pootevřeným oknem do historie života na Zemi. Když se ale dobře díváme, dozvíme se nejen to, jak vypadala zvířata a rostliny v minulosti, ale i to, jak se chovala, jak a kde žila a velmi vzácně též, jaký osud je na konci jejich životní cesty postihl. K tomu využíváme celou řadu paleontologických věd, z nichž jednou je nauka o fosilních stopách, tzv. ichnologie.

Ta studuje zkamenělé pozůstatky po životních projevech svých původců, jako jsou šlépěje, doupata, stopy po lezení atd. Jen výjimečně se ale podaří najít stopu spolu s jejím tvůrcem. Protože však výjimky potvrzují pravidlo, několik takových stop známe. Jsou označovány jako mortichnia – stopy umírání a vlastní smrti. Kde je možné mortichnia nalézt a co nám vyprávějí za příběhy, se dozvíte v přednášce paleontologa Ing. Richarda Pokorného, Ph.D., DiS. z Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Medailonek přednášejícího je zde: http://cafenobel.ujep.cz/pokorny-richard.html

Místo si můžete rezervovat předem na adrese: hap@hapteplice.cz. Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají. Děkujeme za pochopení!

Café Nobel v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně a Tisé na Ústecku pořádá Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (www.ujep.cz) ve spolupráci s magazínem Planetárium Českého rozhlasu Sever (www.rozhlas.cz/planetarium).

Partnerem Café Nobel je nakladatelství Academia (www.academia.cz). Součástí večera je i soutěž o knihu a předplatné časopisu Vesmír.

Café Nobel v Teplicích se konají ve spolupráci se Severočeskou hvězdárnou a planetáriem (www.hapteplice.cz/Hap.htm).
Večery uvádí Frederik Velinský.

Informace o projektu: http://cafenobel.ujep.cz

Články