Náš nový velký dalekohled SHOT (Sand Hill Optical Telescope) 

V prosinci 2023 jsme na teplické hvězdárně nainstalovali nový velký dalekohled SHOT (Sand Hill Optical Telescope) určený zejména pro sledování satelitů a kosmického odpadu. Astrograf je vybaven parabolickým zrcadlem o průměru 60 cm a čtyřčočkovým Wynneovým korektorem umístěným před primárním ohniskem. Výsledná ohnisková vzdálenost soustavy je 199 cm (světelnost soustavy je tedy f/3,3). Zorné pole stávající CMOS kamery činí 1,06° × 1,06°, tedy 1,12 čtverečního stupně.

Po ustavení a „vyladění“ systému na vidlicové montáži jsme v minulých dnech pořídili několik testovacích snímků oblohy a o některé z nich se s Vámi chceme podělit. Jsou důkazem, že systém zobrazuje správně. Na základě prvních výsledků máme v plánu provést pouze drobnou korekci sklonu senzoru za korektorem (v řádu zlomků milimetru).

Na prvním snímku je vidět známá otevřená hvězdokupa Jesličky v souhvězdí Raka, označovaná také jako Messier 44.  Tato hvězdokupa je vidět i pouhým okem, obsahuje asi tisíc hvězd a nachází se ve vzdálenosti necelých 600 světelných let. Její stáří odhadujeme na 600 až 700 miliónů let. Snímek vznikl složením 11 snímků s expozicí 2 minuty, celková expozice je tedy 22 minut.

Na druhém snímku vidíme kulovou hvězdokupu NGC 2419, známou také pod označením Caldwell 25. Nachází se od nás ve vzdálenosti asi 300 000 světelných let, je tedy mimo naši Galaxii a má proto přezdívku „Mezigalaktický poutník“.  Obsahuje asi milión hvězd a její stáří se odhaduje na 12,3 miliardy let. Náš snímek vznikl složením 21 expozicí v délce 2 minuty, celková expozice je tedy 42 minut.

Články