Čtvrtek 21. 3. – Café Nobel: Lesk a bída moderní vědy

Biochemik prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky se vám ve čtvrtek 21. března na teplické hvězdárně pokusí na několika příbězích z poslední doby představit vítěznou vědu, která získává Nobelovy ceny a miliardové zisky – a vedle ní vědu neviditelnou, jejíž aktéry nikdo nezná, umírají v domovech důchodců a v Nobelově výboru o nich nikdy neuslyší; přesto dělají stejně významnou práci.

Uslyšíte, proč je u nás málo vědců a mnoho mudrlantů, co jsme se o virech, a hlavně o sobě dozvěděli z poslední covidové pandemie, a jak jsme připraveni na tu další. A taky, jestli lze vědecky dokázat, že lochneská příšera neexistuje a vodníci nejsou.

Ilustrační foto v abstraktu i článku: Pixabay.com

Články

Astronomická výročí  – duben 2024

Dne 25. 4. uplyne již čtvrt tisíciletí od chvíle, kdy se v Paříži narodil do úřednické rodiny Jean-Baptiste Biot. Jean-Baptiste Biot (21. 4. 1774, Paříž – 3. 2. 1862, Paříž),  francouzský fyzik, astronom a matematik.

Číst dále

18. 4. Café Nobel: Šelma z Valče

Paleontolog Národního muzea v Praze RNDr. Boris Ekrt představí ve čtvrtek 18. dubna návštěvníkům teplické hvězdárny vzácný objev nejstarší kočkotvárné šelmy v Evropě, která dostala jméno Fejfarictis valecensis. Dozvíte se

Číst dále