Jelikož je naše nejbližší hvězda v období maxima svého 25. cyklu, můžeme spatřit četné projevy této aktivity. Přijďte se na Slunce podívat a nahlédnout do našich dalekohledů, především na dvě velké skupiny slunečních skvrn, která jsou v těchto dnech na slunečním kotouči viditelné. Denní pozorování pro veřejnosti se koná každou sobotu a neděli viz náš program: https://hapteplice.cz/program
Na fotografii níže je zachycená sluneční fotosféra s tmavými slunečními skvrnami a světlými fakulovými poli. Teplota ve fotosféře se pohybuje okolo 5 500 °C a jedná se tak o nejchladnější a zároveň nejtenčí vrstvu naší nejbližší hvězdy. Tmavé sluneční skvrny jsou chladnější místa s teplotou o zhruba 1 500 °C nižší než okolní povrch.
Na další fotografii jsou zachyceny skupiny skvrn s označením AR3368 a AR3364, které jsou v těchto dnech na slunečním kotouči viditelné i očima, ovšem pouze při použití k tomuto účelu určeného filtru, kterým si ochráníme zrak (například brýle určené pro pozorování slunečního zatmění nebo svářečský filtr).
Na poslední fotografii spatříme sluneční chromosféru. Tuto vrstvu sluneční atmosféry očima nespatříme, neboť je přezářena fotosférou. Chromosféra září nejvíce v červené vodíkové čáře, proto Slunce ve speciálním dalekohledu spatříme zabarvené do červena. Na okraji slunečního kotouče můžeme ve spodní části spatřit velkou protuberanci, což je oblak chladnějšího plazmatu vybíhající z povrchu slunce nad jeho okraj. Několik menších protuberancí spatříme převážně v horní části okraje slunečního kotouče. Na slunečním disku spatříme také několik tmavých filamentů, což je protuberance promítnutá na sluneční disk.
Snímky byly pořízeny na teplické hvězdárně dne 9. 5. 2024 v 10:00 SELČ. Použity byly dva dalekohledy: refraktor APM APO (180/1260 mm) a H-alfa dalekohled Lunt Solar 152 mm, nasnímáno pomocí kamery ZWO ASI294MM.