Srážka komety Shoemaker – Levy 9 s Jupiterem
Kometa D/1993 F2 Shoemaker – Levy 9 byla objevena manželi Eugenem a Carolyn Shoemakerovými a Davidem Levym na snímku Schmidtovy fotografické komory umístěné na observatoři Palomar. Stalo se tak 23. 3. 1993 při systematickém vyhledávání blízkozemních těles . Tato kometa se od většiny jiných lišila tím, že neobíhala kolem Slunce, ale právě kolem Jupiteru. Byla první pozorovanou kometou tohoto typu. Kolem Jupiteru obíhala po čtvrt století po velmi excentrické dráze.
Umělecká představa dopadu částí komety D/1993 F2 Shoemaker – Levy na planetu Jupiter. Zdroj: baike.baidu
V průběhu dalších pozorování se zjistilo, že kometa je fragmentovaná. Rozdělila se na několik částí kvůli slapovým silám při jejím průletu kolem planety 7. 7. 1992 ve vzdálenosti přibližně 21 000 kilometrů.
Již fragmentovaná kometa byla pozorována Hubbleovým kosmickým dalekohledem (HST), bohužel ještě před nasazením korekční optiky na teleskop.
Snímek fragmentované komety pořízený Hubbleovým kosmickým teleskopem. Zdroj: solarstory.net
V případě komety D/1993 F2 Shoemaker-Levy 9 se jednalo o historicky první zaznamenanou srážku dvou kosmických těles. První části komety začaly dopadat do Jupiterovy atmosféry 16. 7. 1994. Úlomků komety bylo více než dvacet, největší z nich měly průměr kolem 3 kilometrů a do Jupiteru se zabořily rychlostí přibližně 60 km/h. Poslední úlomek komety dopadl 22. 7. 1994. Místa dopadu byla pozorovatelná ještě o rok později.
Snímky míst dopadu komety z teleskopu MPG/ESO (MPG/ESO 2.2-metre telescope) a kamery IRAC. Fotografie byly pořízeny v infračerveném oboru. Zdroj: eso
Největší fragment komety vyvolal v atmosféře Jupiteru větší reakci, než jakou by způsobil veškerý pozemský arzenál jaderných zbraní.
Zdroje:
Comet Shoemaker–Levy 9 – Wikipedia
Jupiter showing SL9 impact sites – Comet Shoemaker–Levy 9 – Wikipedia