Astrosloupek květen 2024

Pro pozorování planet Sluneční soustavy bude květen vesměs chudý. Před východem Slunce spatříme nad jihovýchodem Mars a ve druhé polovině měsíce se k němu v ranních hodinách přidá Saturn.

Dále se podíváme na setkání Marsu, Saturnu a Měsíce a zaměříme se na souhvězdí Panny a její okolí. Ukážeme si, jaké povrchové útvary je možné na Měsíci kolem poslední čtvrti v běžném dalekohledu pozorovat.

V závěru si připomeneme maximum meteorického roje Eta Akvarid.

Přečtěte si více »

Astrosloupek duben 2024

V dubnovém astrosloupku se zaměříme na souhvězdí jarní oblohy.

V další části se budeme věnovat setkání tří těles Sluneční soustavy nad západním obzorem, ke kterému dojde v první polovině měsíce.

V závěru si ukážeme, jaké planety můžeme na večerní a ranní obloze spatřit a připomeneme si možnost pozorování meteorického roje Lyrid.

Přečtěte si více »

Astrosloupek březen 2024

V březnovém sloupku si připomeneme, kterým okamžikem nastává jarní rovnodennost a kdy začíná letní čas.

V další části se podíváme na stav jarní oblohy a jaké objekty vzdáleného vesmíru můžeme pozorovat. Večerní obloha přinese možnost pozorování Jupiteru a Uranu, ke kterým se ve druhé polovině měsíce přidá Merkur.

U nejmenší a ke Slunci nejbližší planety sluneční soustavy se pozastavíme a zmíníme, čím se liší od ostatních planet.

Přečtěte si více »

Astrosloupek únor 2024

Přesně v polovině února nás na obloze čeká setkání Měsíce, Jupiteru, Uranu, Plejád a Hyád. Ve večerních hodinách spatříme nad jihozápadem Jupiter. Venuši, jako jasnou Jitřenku spatříme zhruba hodinu před východem Slunce.

V další části se podíváme, jak vypadá únorová obloha a zvlášť se zaměříme na souhvězdí Blíženců, které kulminuje ve večerních hodinách.

Přečtěte si více »

Astrosloupek leden 2024

Na počátku ledna si připomeneme možnost pozorování jednoho z nejvydatnějších meteorických rojů, Kvadrantid. Můžeme se těšit na setkání Merkuru, Venuše a Měsíce na ranní obloze. Nad večerním a nočním obzorem dominují výrazná zimní souhvězdí, kde se zaměříme na oblast Velkého a Malého psa a hvězdu Sirius.

Přečtěte si více »

Astrosloupek prosinec 2023

V první polovině noci bude možné pozorovat typická zimní souhvězdí a ukážeme si, podle kterých hvězd se na zimní obloze snadno zorientovat. Prosincová obloha naskytne příznivé podmínky pro pozorování dvou největších planet Sluneční soustavy, Jupiteru a Saturnu. Jasnou Venuši spatříme v ranních hodinách nad jihovýchodem. Podíváme se, co je a kdy nastává v prosinci zimní slunovrat nebo jaké zajímavé objekty vzdáleného vesmíru můžeme pozorovat.

Přečtěte si více »