Astrosloupek: leden 2025

Lednová obloha přináší výrazná zimní souhvězdí a možnost pozorování téměř všech planet Sluneční soustavy. Nejzajímavější událostí je zákryt Saturnu Měsícem dne 4. ledna ve večerních hodinách. Dalším zajímavým úkazem je vrcholící aktivita meteorického roje Kvadrantid, která nastává 3. ledna. Stav oblohy V první polovině lednových nocí můžeme nad jihem spatřit typická zimní souhvězdí v čele s dominantním souhvězdím bájného lovce Oriona. Toho snadno poznáme podle pásu tří obdobně jasných hvězd:

Přečtěte si více »

Astrosloupek: prosinec 2024

Prosinec přináší dlouhé noci ideální pro pozorování hvězdné oblohy – jasné hvězdy a planetární úkazy lze tedy spatřit již v brzkých večerních hodinách. Největšími událostmi jsou dobře viditelná Venuše, setkání Jupiteru, Měsíce a Uranu a 21. prosince, kdy nastane zimní slunovrat. Další událostí tohoto měsíce je meteorický roj Geminidy vrcholící v noci z 13. na 14. prosince. Stav oblohy Kolem 18:00 SEČ spatříme nad jihozápadním obzorem souhvězdí podzimní oblohy, jakými

Přečtěte si více »

Astrosloupek listopad 2024

Úvod článku se bude tradičně věnovat popisu stavu podzimní oblohy. Zaměříme se na pozorování některých planet Sluneční soustavy, především Saturnu, Jupiteru, a jejich měsíců. Ukážeme si, kde dalekohledem na obloze hledat Uran, který bude zhruba v polovině listopadu v opozici. Závěr bude věnovaný tomu, kdy a jak je možné pozorovat jeden z vydatnějších meteorických rojů, známý jako Leonidy.

Přečtěte si více »

Astrosloupek říjen 2024

V říjnovém astrosloupku se zaměříme především na souhvězdí podzimní oblohy a podíváme se na několik objektů vzdáleného vesmíru, které můžeme pozorovat.

Ukážeme si, kdy dojde k setkání Měsíce a Saturnu na večerní obloze a kde hledat ostatní planety Sluneční soustavy.

Stručně si povíme, kde můžeme spatřit prstencové zatmění Slunce a v samotném závěru si představíme kometu C/2023 A3, Tsuchinshan-ATLAS, kterou bude možné pozorovat ve druhé polovině měsíce na večerní obloze.

Přečtěte si více »

Astrosloupek září 2024

Dne 22. září ve 14:43 SELČ nastává podzimní rovnodennost. Rovnodennost je okamžik, kdy Slunce na ekliptice (zdánlivá dráha Slunce na obloze) protíná nebeský rovník (průsečnice zemského roviny zemského rovníku na obloze). Tímto okamžikem začíná na severní polokouli astronomický podzim a na polokouli jižní začíná astronomické jaro. V tento okamžik se Slunce nachází v jihozápadní části souhvězdí Panny, jak naznačuje obrázek níže. Jak již z názvu plyne, v tento den by měla být délka

Přečtěte si více »

Astrosloupek srpen 2024

Úvod článku se bude tradičně věnovat aktuálnímu stavu oblohy. V další části si povíme, co to jsou novy a kde na obloze takovou „novou“ hvězdu během letošního roku spatříme. Podíváme se na zákryt Saturnu Měsícem a konjunkci Jupiteru a Marsu na ranní obloze. Samotný závěr bude věnovaný meteorickému roji Perseid, k jehož vyvrcholení dojde v noci z 12. na 13. srpna.

Přečtěte si více »