Zákryty hvězd planetkami
K zákrytu hvězdy planetkou dochází tehdy, pokud planetka (též asteroid) při svém pohybu kolem Slunce přejde mezi pozorovatelem (tj. námi) a hvězdou. Tím hvězdu z pohledu pozorovatele zakryje a místo světla z hvězdy a planetky pozorujeme pouze světlo přicházející z planetky. Jelikož většina planetek jsou menší a slabě svítící tělesa, zpravidla dojde při zákrytu k výraznému poklesu jasnosti. Při pohledu na Zemi z vesmíru planetka vlastně vrhá na povrch Země svůj stín. Protože přesně známe rychlost pohybu planetky, můžeme z délky poklesu jasnosti hvězdy odvodit velikost planetky. Pokud se sejdou pozorování od několika pozorovatelů různě rozmístěných na zemském povrchu, můžeme dokonce určit i profil planetky, tedy její tvar při jejím momentálním natočení k Zemi, protože planetky většinou nemají tvar kulový, ale píše nepravidelný.

Přístrojové vybavení
Pozorováni od září 2014 provádíme novým dalekohledem Planewave CDK17, který je umístěn v jihovýchodní kopuli na nové paralaktické montáži 10micron GM3000 HPS posazené na nový pilíř vyrobený firmou Baader Planetarium. Díky tomu se významným způsobem zlepšila možnost pozorování zákrytů hvězd planetkami i dalších úkazů, zejména díky průměru hlavního zrcadla 43 cm a kvalitní optické soustavě typu modifikovaný Dall-Kirkham. Umožňuje nám to oproti minulosti sledovat zákryty mnohem slabších hvězd a zvýšila se výrazně i přesnost měření. Dalekohled má při světelnosti f/6,8 ohniskovou vzdálenost 2939 mm, kterou zpravidla zkracujeme reduktorem ohniska 0,66× na 1980 mm a dosahujeme tak světelnosti f/4,6.
Při pozorování používáme kameru QHY174M-GPS, která je navržena jako videokamera pro vynikající snímání planet, Měsíce, Slunce, meteorů. Kamera disponuje efektivní plochou 1920×1200 pixelů, efektivní ostrostí obrazu 11,25×7,03mm. Je užitečná pro zobrazování zákrytů, zatmění, meteorů a další vědecké zobrazování vyžadující vysoce přesný záznam času a místa pozorování na každém snímku. Tato kamera má mimo jiné jedinečný vestavěný modul GPS, který se může synchronizovat se signály atomových hodin přijímanými ze satelitů GPS. Dokáže zaznamenat začátek a konec expozičního času s vysokou přesností kdekoli na Zemi. Disponuje dvoustupňovým chlazením TE na -45 °C pod okolní teplotu s plnou kontrolou proti vlhkosti včetně vyhřívaného optického okna a odnímatelné vysoušecí zátky pro komoru senzoru. Může výrazně snížit záři zesilovače snímače IMX174 při dlouhých expozicích.



